Jeśli udało Ci się przeczytać jeden z ostatnich artykułów na blogu, to wiesz już, czym jest coaching rozwoju osobistego i jakie może przynieść korzyści, a także kiedy warto się zdecydować na współpracę z profesjonalnym coachem. Czas zatem przejść od teorii do praktyki. W tym artykule pokażę Ci 5 etapów procesu coachingu, dzięki czemu dowiesz się, jak wygląda praca ze mną i jak pomagam moim klientom w osiągnięciu ich celów. Zaczynamy?

Krok 1: określenie wizji

To pierwszy i kluczowy etap coachingu rozwoju osobistego. Poznamy się, porozmawiamy i wspólnie przyjrzymy Twoim życiowym celom – nie tym, które zostały Ci sztucznie narzucone przez społeczne konwenanse, rodzinne tradycje, pracodawcę czy klientów, ale tym, które skrywasz głęboko w sobie, nie chcesz się nimi z nikim podzielić bojąc się odrzucenia, wyśmiania czy… porażki. Pomogę Ci nazwać te cele i uczynić z ich azymut dla Twoich dalszych działań.

Krok 2: rozpoznanie barier

Mogą to być zarówno bariery zewnętrzne (łatwiejsze do pokonania), jak i wewnętrzne. Twoje osobiste ograniczenia często wynikają z wychowania, dotychczasowych doświadczeń życiowych i zawodowych oraz narzuconych przekonań. Wiele osób żyje zgodnie ze schematem, który został wymyślony przez kogoś innego – na przykład rodziców, partnera, współpracowników itd.

Szalenie istotną częścią procesu coachingu rozwoju osobistego jest odkrycie, co tak naprawdę stoi Ci na przeszkodzie do realizacji celów, pragnień, marzeń (jakkolwiek byśmy to nazwali), a następnie stopniowe usuwanie tych barier. Jednocześnie pomogę Ci odkryć własne zasoby i umiejętności, które będą wspierać proces dojścia do tego, co zapewni Ci poczucie satysfakcji.

Krok 3: spersonalizowany plan działania

Na tym etapie wspólnie ustalimy plan, który krok po kroku umożliwi Ci zrealizowanie celów. Można to porównać do mapy drogowej czy nawigacji. W mojej pracy kładę silny nacisk na to, aby każde podejmowane działanie było realistyczne i osiągalne dla klienta. Wyznaję zasadę, że lepsze jest systematyczne stawianie małych kroków w dobrą stronę, niż wykonywanie gwałtownych skoków, które mogą wprowadzać chaos i stanowić dodatkowe obciążenie mentalne (spowodowane np. poczuciem winy, że nie udało Ci się zrealizować jakiegoś nierealistycznego celu).

Krok 4: wsparcie

Rola coacha nie ogranicza się tylko do pomocy w obraniu kierunku rozwoju i opracowaniu planu działania. Nie zrobię tego za Ciebie, natomiast będę Ci towarzyszyć w tej niełatwej drodze. Możesz liczyć na moje pełne wsparcie, korygowanie drobnych błędów (do których masz pełne prawo!) i stałe motywowanie, gdy pojawią się chwile zwątpienia – a pojawią się na pewno. Dam Ci odpowiednie narzędzia, dzięki którym nie zejdziesz z obranej ścieżki.

Krok 5: świętowanie!

Musisz nauczyć się doceniać siebie! Choć wydaje się to proste, to z mojego doświadczenia jasno wynika, że wiele osób tego nie potrafi. Dlatego nieodłącznym elementem coachingu rozwoju osobistego jest podsumowywanie poszczególnych etapów i świętowanie nawet tych najmniejszych sukcesów, co motywuje do dalszych starań. W ramach podsumowania analizuję też, czy na pewno zmierzasz we właściwym kierunku i ewentualnie koryguję obraną ścieżkę.

Wiesz już, jak przebiega proces coachingu rozwoju osobistego. Pamiętaj, że nie jest to sprint ani nawet bieg średniodystansowy. To maraton, na którego mecie czeka Cię wielka nagroda: poczucie spełnienia, satysfakcji i po prostu lepsze życie.

Zapraszam Cię na darmową, 30-minutową rozmowę 1 na 1, podczas której przedstawię Ci więcej szczegółów na temat m.in. metod mojej pracy, takich jak Radykalne Wybaczanie, badanie talentów Gallupa czy test osobowości BIG FIVE. Sprawdź też dostępne pakiety i przekonaj się, że możesz sobie pozwolić na inwestycję w siebie.

Zarezerwuj sesję i zrób pierwszy krok ku lepszemu życiu

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym jest coaching rozwoju osobistego?

Coaching rozwoju osobistego to proces odkrywania i nazywania swoich życiowych celów, a następnie tworzenia planu ich stopniowej realizacji. Towarzyszy Ci w tym profesjonalny coach, który pełni rolę mentora i motywatora oraz dostarcza właściwe narzędzia, dzięki którym pokonasz wewnętrzne przeszkody na drodze do pozytywnej zmiany.

Czy coaching to terapia?

Nie, nie należy mylić coachingu rozwoju osobistego z terapią. Coaching jest dla osób, które straciły z oczu cel, zagubiły się w natłoku obowiązków, nie wiedzą, w jakim kierunku zmierzają i nie odczuwają życiowej satysfakcji, a jednocześnie mają motywację, aby to zmienić.

Kim jest coach?

Coach to wykwalifikowany specjalista, który wykorzystuje różne metody pracy nad sobą, dobierając je pod kątem indywidualnych potrzeb, predyspozycji i oczekiwań klienta. To trochę strateg, towarzysz, motywator, a przede wszystkim osoba w pełni skupiona na tym, aby pomóc klientowi w osiągnięciu celu.

Ile kosztuje coaching?

Cena coachingu zależy przede wszystkim od wybranej liczby sesji oraz kompetencji i renomy coacha. Zapoznaj się z moimi aktualnymi pakietami, które obejmują zarówno spotkania online, jak i na żywo, 1 na 1 lub w ramach sesji grupowych.

Dodaj komentarz

Polecane artykuły